Trvalkové záhony
Záhony plné pestrých kvetov vedia byť ozdobou záhrady. Naplánujte si tie správne kombinácie farieb, aby vynikli čo najviac.
Zbehovec plazivý
Zbehovec plazivý je veľmi nenáročná trvalka, ktorú je možné s úspechom vysadiť na tienisté miesta skaliek, ako náhradu trávnika, alebo ako výplň chodníkov.
Ruže a levanduľa
Kamarátstvo ruže a levandule nič nepokazí.
Veselý záhon
Táto trvalková kombinácia poskytuje radosť z prítomnosti.
Préria
Pri takzvanej prérijnej výsadbe je farebná paleta veľká.
Centrant
Centrant červený je tradičná trvalka s množstvom červených kvetov, používaná aj v ľudovom liečiteľstve, vhodná k rezu. Vábi včely, motýle a má príjemnú arómu.
Iba 3x
V tomto záhone sú iba tri druhy trvaliek, pričom hlavnú úlohu má odolná Perovskia. Pokiaľ sa javí ako slabá, menej rozkonárená, môžete ju na jar zostrihnúť až na 5-10 cm. Je to vynikajúca trvalka, ktorá láka do záhrady množstvo motýľov a včiel.
Rebríček a šalvia
Modrá je dobrá / a aj žltá /.
Majestát fakľovky
Kniphofia, prezývaná aj kleopatrina ihla alebo mnohokvet, je trváca a mrazuvzdorná rastlina, pochádzajúca z Južnej Ameriky. V popredí záhonu je Helenium autumnale.
Bez medzere
Trvalkový záhon, v ktorom je maximálne využitý priestor .
Heuchera hrajúca farbami
Heuchera je v posledných rokoch obľúbená trvalka najmä pre pestrofarebné variácie jej listov. Farebné prevedenie nových kultivarov heuchery nepozná hranice.
Popri chodníku
Pakost podzemkatý je trváca aromatická poloopadavá rastlina, dorastajúca do výšky 20 – 40 cm. Rozrastá sa do šírky. Dobre sa kombinuje napr. s Astilbou.
Veľa slnka netreba
Keď je v záhrade miesto, kde nepáli slnko tieto trvalky ho zvládnu.
Trvalková skupinka
Trsovitá gaura (Gaura lindheimeri) vytvára krásne vzdušné trsy, ktoré sú až do neskorej jesene plné buď ružových, alebo bielych menších kvetov. Listy sú menšie, nenápadnejšie, na rastline dominuje práve veľa kvetov. Uplatní sa v modernej záhrade, ideálne viac rastlín v skupine a v strednej časti záhona. Výborne sa kombinuje s okrasnými trávami a inými v lete kvitnúcimi trvalkami.
Kvitnúca lúka
V každej záhrade môže byť malá alebo väčšia kvetinová lúka. Nielen pre radosť hmyzu, ktorý si má kde obstarať nektár, ale aj pre radosť svoju. Môžete vytvoriť v trávniku úzky pás lúky, čím vznikne zaujímavý„záhon“ , alebo kúsok kvetinového miesta založiť aj v rohu záhrady či v predzáhradke.
Modrá krása
Kombinácia hortenzie kalinolistej a tráv vytvára vyplnenú plochu, ktorá je doplnená ostatnými trvalkami.
Kontrast farieb
Tieto vždyzelené porasty rýchlo vyplnia priestor medzi kameňmi a znášajú sucho.
Svätá trojica
Šalvia, Kocúrnik a Kavyl je trio trvaliek, ktoré sú dlhodobo populárne v rámci ich kombinovania. K tejto trojici je možné skombinovať čokoľvek neutrálne ako napríklad Krušpán, alchemilka či hosty a úspech je zaručený. Výhodou takejto kombinácie trvaliek je, že kvitne takmer celý rok.
Záplava farieb
Nádherná záplava farieb. Pri tvorbe podobnej výsadby je potrebné cibulky optimálne nahustiť. Pri riedkej výsadbe by výsledný efekt mohol stratiť čaro hustého farebného porastu.
Čaro jari
Nie je lepší nápad ako si jarné cibuľoviny vysadiť do kvetináčov pred dvere a po odkvitnutí ich presadiť do voľnej pôdy, kde nám budú robiť radosť aj v ďalších rokoch.
Romantický vstup
Celá kompozícia tvorí veľmi romantický efekt. Je však potrebné podotknúť, že veľkú rolu tejto výsadby hrá aj vidiecke oplotenie, ktoré je veľmi dominantné.
Trvalková klasika
Kombinácia zvolených trvaliak je pomerne častá a zároveň nadčasová.
Letné slniečka
Touto kombináciou nikdy nič nepokazíme. Striedanie tejto kombinácie na ľubovolný počet metrov nám zaručí pekný trvalkový záhon, ktorý neomrzí.
Letné povzbudenie
Použitím studených odtieňov modrej, bordovej, fialovej alebo zelenej vytvoríte v záhrade upokojujúcu atmosféru.
Anglický vidiek
Harmonickú kompozici pozdného leta vytvoríte žltou, oranžovou či červenou barvou.